Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM

Minimální zaostřovací vzdálenost
31 cm
Pro formát snímače
Full Frame
Světelnost objektivu na nejkratší ohnisko (F)
2.8
Světelnost objektivu na nejdelší ohnisko (F)

• perfektni kresba v dane cenove kategorii
    • rychlost ostreni
    • skvely jak na makro tak i portrety
    • nekdo muze namitat chybejici IS

Vedel jsem co kupuji, kresli perfektne, IS nechybi vzhledem k svetelnosti i v horsich podminkach. Pokud hledate solidni makro objektiv s presahem na portrety, muzete se na tento objektiv spolehnout.

• , zakoupeno v Megapixel.cz

• Kvalitní objektiv, rychlé dodání.
  • , zakoupeno v MEGAFOTO.CZ

Minimální zaostřovací vzdálenost
31 cm
Pro formát snímače
Full Frame
Světelnost objektivu na nejkratší ohnisko (F)
2.8
Světelnost objektivu na nejdelší ohnisko (F)
2.8

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM je objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, rychlým, tichým a přesným automatickým zaostřováním díky ultrazvukovému USM motoru a s macro zvětšením až 1:1.

Specifikace Objektivu Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM:

• rychlost ostreni
    • skvely jak na makro tak i portrety
    • nekdo muze namitat chybejici IS

• , zakoupeno v Megapixel.cz

• Kvalitní objektiv, rychlé dodání.
  • , zakoupeno v MEGAFOTO.CZ

• výborné sklo nejen na makro ale i portrét
  • , zakoupeno v SOFTCOM.cz

kvalitní makro

• Vinikající kvalita obrazu
    • Rychlost AF v běžných situacích
    • Nepřiliš šťastné možnosti pro omezení rozsahu ostření
    • Chybí IS
    • Ve srovnání s Lkovou verzí horší provedení a nižší odolnost.

Při ohniskové vzdálenosti okolo 100 mm se většina lidí s tělem Canon, která uvažuje o koupi makroobjektivu asi bude zamýšlet buď nad tímto objektivem, nebo nad "vyšší řadou" Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS USM. Varianty od Sigmy a Tamronu jsou sice (hlavně novější verze) také povedené, ale... Když jsem je držel v ruce, tak mě prostě neoslovily tolik, co originály. Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM používám už několik let, asi měsíc jsem měl k dispozici i Lkovou verzi. Tady jsou některé dojmy:

1) Kvalita obrazu. Rozlišení a ostrost je u obou objektivů podobná. Recenzovaný objektiv na Lko trochu ztrácí, ale... Na APSC zrcadlovkách (oba jsem srovnával na starém EOS 400D a novějším EOS 70D) nejsou rozdíly příliš znatelné. Sám jsem se při výběru rozhodoval na základě ceny v poměru ke kvalitě obrazu. Vybral jsem si ne-Lkovou verzi. Díky využití prodejní akce jsem svůj kus pořídil za méně, než polovinu ceny Lkového skla. Z tohoto pohledu koupě rozhodně nelituji.

2) Automatické zaostřování. Oba objektivy mají USM motor, takže ostření je tiché a (většinou) rychlé. Oba umožňují manuální doostřování. Hlavně při opravdovém makro focení (brouci, květiny, minerály) ale uživatel ocení také možnost zablokování rozsahu, ve kterém objektiv ostří. Tady jednoznačně vede Lková verze, díky možnosti zablokování rozsahu ostření od 0,3 do 0,5 m. S ne-Lkovým objektivem se mi například při focení minerálů, kde se kombinují malé rozměry, složité tvary a různé odlesky, běžně stává, že objektiv se snaží zaostřit, prochází celý rozsah z jednoho konce na druhý a stejně netrefí. Vyplatí se to zmiňované manuální ostření, nebo alespoň doostřování. Pokud má člověk na focení čas (například při produktové fotografii), tak to není zas tak velký problém. Pokud ale chce fotit například hmyz, tak by se měl zamyslet spíše nad investicí do Lkové verze. Nový je sice stále o cca deset tisíc dražší, než ne-Lkový, ale v bazarech se dají najít ceny o pět tisíc nižší. A to už stojí za zvážení.

3) Optická stabilizace. Tento objektiv na rozdíl od Lkové verze nemá optickou stabilizaci. Při ateliérovém focení ze stativu se bez ní dá přežít. V terénu, bez stativu ale stabilizace hodně pomáhá. Zejména při makro focení stačí nepatrný pohyb a záběr je nepoužitelný. Takže tady se úspora několika tisíc korun projeví větším množstvím "odpadu".

4) Kvalita provedení. Oba objektivy jsou si co do velikosti podobné. Lkový je kompaktnější, o nepatrně menší a těžší. Mé také větší závit - 67 proti 58 mm. Největší výhodou Lkové varianty je zvýšená odolnost proti prachu a vodě. To mimo jiné znamená, že objektiv druží, nikde se nic neviklá, ani není cítit, že by se uvnitř něco hýbalo. Opět, pokud někdo plánuje fotit preparáty v muzeu, tak to není zásadní požadavek. Ale pokud uvažujeme nad focením venku, určitě stojí tato úprava za zamyšlení. Stačí malá přeháňka, objektiv zmokne, v brašně se zapaří a rozdíl mezi Lkovým a ne-Lkovým necháte v servise za opravu. Toto je bohužel osobní zkušenost (byť ne s tímto konkrétním objektivem).

A nějaké závěrečné shrnutí?

Pokud máte napnutější rozpočet, budete fotit převážně ze stativu (nebo obecně v klidu) a v dobrých povětrnostních podmínkách, tak doporučuji ne-Lkovou variantu. Je levnější. Menší závit znamená, že i filtry jsou levnější. Chybějící sluneční clonu koupíte za pár stovek. Kvalita obrazu je přitom skvělá. Občas budete ostřit o něco déle a větší množství fotek z ruky bude mázlé. Ale s tím se dá s trochou praxe něco udělat.

Pokud budete často fotit venku, honit se za motýly nebo čekat, až se květina přestane chvět ve větru, pokud máte rádi kvalitní řemeslnou práci, a zejména pokud si z dlouhodobého hlediska můžete dovolit obětovat o cca deset tisíc víc... Neztrácejte s tímto objektivem čas a jděte do Lkové verze.

• -světelnost

kvalita od Canonu

• , zakoupeno v CEWE FOTOLAB

perfektní univerzální macro

• , zakoupeno v FotoŠkoda

Kvalitni výrobek, zcela odpovídá požadavkům.

• , zakoupeno v SOFTCOM.cz

Super makro.

• , zakoupeno v Foto.cz

• mám ho krátce,fotil jsem v atelieru a super fotky.
    • zatím nevím

Rád fotografuji detaily v přírodě. Protože navštěvuji čtvrtletní kurs fotografování,který je skvělý,viděl jsem fotky focené makroobjektivem a sami jsme si to vyzkoušeli.Proto jsem si objednal tento objektiv.Fotil jsem s ním i v atelieru portréty a fotky jsou nádherné.