Meyer Optik Görlitz 85mm f/1.5 Somnium Canon

3) nezaměnitelný bokeh
    4) celokovové provedení pro velmi dlouhou životnost
    5) s přímým bajonetem Canon
    6) víceméně rarita

Dojmy: Po obdržení objektivu následovala první testování. Nejprve mne zajímal swirl bokeh v záběru - ten potvrdil kvality srovnatelné s legendárním Biotarem 75/1.5 od Zeisse. Pak mne zajímala kresba v rovině ostrosti při různých clonách. No a nakonec to bylo rozmezí ostření. V tomto jediném bodě jsem narazil - zarážka ostření mě nepustila tak daleko, abych mohl exponovat ostrý obraz krajiny. V rovině ostrosti je však znamenitý. Z toho důvodu jsem objektiv poslal k seřízení servisu, a věřím, že problém bude vyřešen.
    Krom toho bych snad měl jen jedinou výtku danou nezvykem, a tím je ostření a clonění. Pokud ale nikam nepospícháte a chcete snové snímky, pak vám nezbyde nic jiného než vzít právě tento objektiv, protože zkrátka umí, a to ve velkém stylu.

Určen pro

6) víceméně rarita

• celokovová konstrukce
    • swirl bokeh
    • bajonety Canon, Nikon, M42
    • pro kinofilmové i menší snímače
    • prakticky nulové zkreslení
    • filtrový závit 67mm
    • dost náročné ostření přes hledáček na f/1.5 - jako za starých časů :)
    • je k sehnání jen zřídka, nárazově

Manuální objektiv Somnium je předurčen pro umělecké fotografie přírody a portrétů, kterými se před diváky rozhodně nezahambíte. Navazuje na předchůdce Biotar 75/1.5 a Helios 85/1.5, oproti nimž má ještě lepší kresbu do krajů. Kresba je velmi specifická už lehce mimo rovinu ostrosti, kdy vzniká závojový efekt. Při f/2.8 je ostrost výborná i v krajích, na f/4 - 8 pak maximální. Nejzásadnější je ale projev bokehu, který si pro umělecké záměry zamilujete na první pohled. Vzhledem k celokovové konstrukci a absenci autofocusu se kromě mechanických částí nemá co pokazit a ambice na celoživotní objektiv má téměř jisté. Je vhodný jako doplněk k jiné moderní pětaosmdesátce.
    5-letá záruka Meyeru a novost objektivu vše jen podtrhuje.