Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Objektivy

Jak vybrat objektiv?

 
Využijte svůj fotoaparát naplno se správně zvoleným objektivem. Každý objektiv totiž vynikne za jiné situace. Zjistěte, jak vybrat správnou sestavu objektivů, které vám umožní pořídit jedinečné fotografie.
 
 
 
 
Portfolio objektivů je velmi široké a jejich cena často může převýšit cenu samotného fotoaparátu. Na druhou stranu, i s menšími náklady můžete dosáhnout výrazně lepších výsledků než se základním setovým objektivem. Pokud máte jasno v tom, jak objektiv hodláte používat, je čas se zaměřit na konkrétní kategorii.
 
 
 

Rozdělení objektivů

 
Objektivy je možné rozdělit do několika kategorií a to primárně dle konstrukce, ohniskové vzdálenosti a kvalitativní třídy.
 
 
 
 
 
 
 

Technické parametry

 

Světelnost

Tento parametr udává, kolik světla dokáže objektiv propustit ke snímači, potažmo filmu.
Udává se clonovým číslem ve formátech f/x nebo 1:x a vždy jde o největší propustnost, které objektiv dokáže dosáhnout. Zjednodušeně řečeno tedy platí, že čím nižší clonové číslo, tím lépe fotoaparát fotí za horšího osvětlení.
 
 
 

Ohnisková vzdálenost

Ve zkratce jde o vzdálenost čočky objektivu od jejího ohniska. V praxi udává úhel záběru, přičemž čím je kratší, tím větší záběr objektiv bude mít. Vyjadřuje se v milimetrech. 
 
 

Minimální zaostřovací vzdálenost

Udává, v jaké minimální vzdálenosti musí být objekt tak, aby na něj s objektivem bylo možné zaostřit. Důležitý je tento údaj zejména u makroobjektivů, kde je žádoucí ostřit na velmi malé objekty, ty nejkvalitnější mohou ostřit již od 1 cm. 
 
 

Formát snímače

S příchodem digitální fotografie se začaly zmenšovat fotoaparáty, a tím i jejich snímače. V profesionálních fotoaparátech tak většinou naleznete full-frame snímač velikostí odpovídající políčku filmu (tedy 36 × 24 mm), jinde se ale využívají různé další – zpravidla menší – velikosti.
 
 
 

Průměr filtru

Objektivy se vyrábí v různých šířkách, které určují také průměr závitu na filtry. Pokud vlastníte sadu filtrů a pořizujete další objektiv, podívejte se, jestli v nabídce nejsou i nějaké se stejným průměrem, ušetříte za další filtry.
 
 
 
 
 

Další funkce

 

Makro režim

Makra se používají k fotografování detailů, které jsou i pouhým okem těžko rozpoznatelné. Makro objektivy jsou speciální kategorii objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností cca 50–100 mm, vysokou světelností a nízkou zaostřovací vzdáleností. Částečně je mohou zastoupit zoomy s funkcí makro, jež většinou při nejnižším přiblížení umožní využívat o něco menší zaostřovací vzdálenost než při vyšším ohnisku.
 
 

3D

Trh se 3D objektivy je zatím v plenkách, nicméně trend v tomto směru je jasný. Takový objektiv využívá dvě čočky s různou ohniskovou vzdáleností, díky čemuž následně vytvoří stereoskopický obraz. K prohlížení výsledných fotografií jsou potřeba speciální brýle či obrazovka.
 
 

Optická stabilizace

Některé objektivy nabízí také vlastní stabilizaci, která se vyplatí především při větším přiblížení. Tehdy je totiž potřeba nižší clonové číslo a závěrku je nutné otevírat na delší čas než bez zoomu. Stabilizátor dokáže případný třes vyrovnat a umožní pořizovat ostré snímky i s delším expozičním časem. Pozor na to, že stabilizátor nedokáže zostřit focení pohyblivých objektů, toho docílíte jen a pouze s co nejkratším časem expozice. Někdy je optická stabilizace přímo v těle fotoaparátu, takže ten automaticky stabilizuje všechny připojené objektivy.
 
 

Ostření autofokusem či manuálem

Většina v současnosti prodávaných objektivů má automatické ostření, které vám většinou znatelně ulehčí práci. Na trhu se vyskytuje několik variant ostření, které určují, jaké z pohyblivých částí optiky se pohybují.
Klasické ostření pohybuje ostřicím prstencem či celou přední částí objektivu, rychlejšími alternativami jsou vnitřní (IF) či zadní (RF) ostření, kdy se pohybují pouze interní části objektivu. Nejrychlejší variantou je tzv. supersonické ostření, kde motorek autofocusu pohání ultrazvukové vlny. Na trhu se v malé míře setkáte také s manuálně ostřenými objektivy, jež jsou určeny především do rukou profesionálů. 
 
 
 
 
 

Kompatibilita a redukce

 
Každý výrobce fotoaparátů využívá určitý typ bajonetu pro zapojení objektivu. Objektiv pro fotoaparát zn. Canon tak nenasadíte na tělo od Nikonu a naopak. Pokud se vám ale zalíbí objektiv určený pro jiné tělo, neznamená to, že jej nemůžete použít. K tomu existují tzv. redukce. Většina z nich pouze mění závit, ale objektiv tak s fotoaparátem nekomunikuje, což má za následek nutnost manuálně ostřit a clonit. Mezi vybranými druhy fotoaparátů však existují i pokročilejší redukce, jež tuto komunikaci dokážou zprostředkovat. Jejich cena však běžně činí i několik tisíc korun. 
 
Jednoduché redukce jsou k dispozici takřka pro libovolné dva druhy závitů, díky tomu tak na novou zrcadlovku můžete připojit i mnoho let staré objektivy z analogových fotoaparátů. Pozor jen na formát snímače, při připojení objektivu určeného pro větší snímač získáte z celkového obrazu pouze výřez, v opačném případě se naopak začne projevovat vinětace neboli zatmavení okrajových částí snímku.
 
Některé objektivy jsou kromě fotoaparátů kompatibilní i s kamerami, v takovém případě by informace v popisku produktu měla být uvedena.
 
 
 
 

Cena

 
Nejlevnější základní objektivy začínají zhruba na částce 3000 Kč a jsou ideální pro začátečníky či nenáročné uživatele. Většinou jde o základní setové zoomy (nejčastěji 18–55 mm) či pevná 50mm skla. Okolo 10 000 Kč začíná již širší výběr, tyto objektivy mají již znatelně vyšší obrazovou kvalitu a lépe zpracovanou konstrukci. Skutečně profesionální objektivy startují zhruba u 30 000 Kč a pokračují třeba i k 500 000 Kč, což je částka, za kterou lze pořídit nejkvalitnější vysoce světelné superteleobjektivy.
 
 
 
 

Údržba

 
Obecně platí, že čím méně se budete dotýkat optiky, tím lépe. Ani při maximální snaze se ovšem neubráníte tomu, že se vám objektiv časem zašpiní. Pomoci v tomto mohou tzv. UV filtry, jež nijak neovlivňují teplotu či intenzitu světla dopadajícího na objektiv a slouží pouze k ochraně. Nevyplatí se na nich ovšem šetřit, laciné UV filtry totiž mohou výrazně snížit kvalitu obrazu. Pro teleobjektivy se vyrábí také tzv. skylight filtry, jež dopadající světlo mírně oteplují. To při fotografování s větším přiblížením eliminuje efekt tzv. modrání. 
 
Pokud se špína na objektivu nachází, je potřeba zakročit. Jedná-li se pouze o částečky volně ležící na objektivu, poslouží vám nejlépe jednoduchý foukací balónek a měkký štětec na objektivy. Pokud jsou nečistoty již přichycené, je potřeba sáhnout po speciálním hadříku na optiku. Dbejte na to, že je potřeba špínu z objektivu dostat pryč, nikoli ji po něm pouze roznést. Pokud ani to nepomůže a na objektivu se nachází například mastný flek, jsou k dispozici speciální tekutiny určené pro povolení těchto nečistot. Po jejich aplikaci je tudíž potřeba špínu opět manuálně setřít.Vše je k dostání v obchodech s fototechnikou a pomůcky k čištění objektivů najdete i v naší sekci.
 
Přestože zejména dražší objektivy vydrží poměrně hodně, optika v jejich nitru je stále velmi citlivá. Snažte se proto zacházet s nimi co možná nejšetrněji a dopřejte každému z nich své pouzdro či místo ve fotobrašně či fotobatohu.
 
 
 

Příslušenství

 
Nezapomínejte používat krytku objektivu, když nefotíte, a pokud objektivy vyměňujete, vždy použijte i krytku na závit objektivu, abyste ochránili i jeho zadní část. Běžnou součástí objektivu jsou kromě krytek také jednoduché obaly a pouzdra, někdy i sluneční clona. Už jsme zmiňovali UV clonu či ochranný filtr pro ochranu objektivu. Zejména při fotografování krajiny se pak hodí ještě cirkulární polarizační filtr, který umí zvýraznit například oblačnost a odstranit nežádoucí odlesky. Na rozdíl od jiných filtrů jeho účinku nelze prakticky jinak – například v počítači – docílit. Vybrat si však můžete z velkého množství dalších filtrů.
 
Pokud si pořídíte více objektivů, rozhodně se hodí investovat i do fotobrašny či batohu, kde můžete mít veškerou fototechniku přehledně a bezpečně uloženou a snadno dostupnou.
 
Porovnat objektivy