Jak vybrat objektiv?

Jak vybrat objektiv?

Začátečníci jistě ocení objektiv základní nebo univerzální.

Pořídili jste si nový fotoaparát a nyní si chcete dokoupit i vhodné objektivy? V tom případě vybírejte nejen podle ohniska nebo světelnosti, ale také například podle zorného úhlu.

 • Michaela, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 minut

Typ zorného úhlu

Základní objektivy

Základním objektivům se často říká setové objektivy. Také patří mezi levnější variantu objektivů. S tímto typem dobře vyfotíte portrét, krajinu i architekturu nebo interiéry.

 • Pokrývají ohniskovou vzdálenost mezi 24–105 mm
 • Vhodný pro ty, kteří s focením teprve začínají
 • Horší světelnost

Širokoúhlé objektivy

Širokoúhlý objektiv oceníte především při focení interiérů, architektury a rovněž také krajiny.

 • Ohnisková vzdálenost mezi 12–24 mm (superširokoúhlý), případě také 24–35 mm
 • Velká hloubka ostrosti
 • Výrazné sférické a perspektivní zkreslení

Teleobjektivy

Teleobjektiv se hodí na pořizování fotografií portrétních i reportážních a také k focení krajiny. Funguje na podobném principu jako dalekohled a výrazně potlačuje perspektivu.

 • Ohnisková vzdálenost se pohybuje mezi 100–300 mm
 • Nejlepší fotografie docílíte se stativem
 • S pevným i proměnlivým ohniskem

Makroobjektivy

Makroobjektiv umožňuje zachycování i těch nejmenších detailů. Oceníte ho při focení hmyzu, květin a dalších miniaturních objektů.

 • Obvykle mají pevnou ohniskovou vzdálenost okolo 100 mm
 • Zvětšují 1:1 anebo například 5:1
 • Pomalé zaostřování

Univerzální objektivy

Univerzální objektiv zachytí krajinu, architekturu, osoby i zvířata. Navíc je cenově výhodný.

 • S pevným nebo proměnlivým ohniskem od 14 do 150 mm
 • Vhodné pro začátečníky a na cestování
 • Dobrý poměr cena–výkon

Velmi oblíbené jsou objektivy zvané rybí oka, která úmyslně zkreslují neboli deformují perspektivu. Extrémně širokoúhlé objektivy mívají ohniskovou vzdálenost 8–15 mm.

Podle čeho vybrat

Ohnisko

Každý objektiv funguje na principu pevného anebo proměnlivého ohniska. Ohnisková vzdálenost je vzdáleností mezi optickým středem objektivu a rovinou, na níž se protínají paprsky světla.

 • Pevné ohnisko - objektivy s pevným ohniskem většinou bývají kvalitnější a světelnější než objektivy s proměnlivým ohniskem (se zoomem)
 • Proměnlivé ohnisko (zoom) - tyto objektivy nahrazují hned několik pevných objektivů najednou; univerzálnější použití, neboť lze fotit detaily i například krajinu

Vyberte si mezi minimálními ohniskovými vzdálenostmi:

A také si zvolte maximální ohniskovou vzdálenost:

Světelnost

Proč je světelnost tolik důležitá? Neboť vypovídá o množství světla, které objektivy přenášejí na záznamové médium fotoaparátu. Označujeme ji písmenem f společně s číselnou hodnotou. Nejsvětelnější bývají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, například 35 mm, 50 mm či 135 mm. U většiny objektivů se setkáváme s hodnotami v rozmezí f/1,2–6,3. Čím nižší clonové číslo je, tím je světelnost větší (objektivem prochází více světla). Světelné hodnoty f/2,8, f/1,4, f/3,5, f/4, f/2, f/1,8, f/2,9 nebo f/4,5 patří k těm nejžádanějším, avšak na českém trhu najdete i mnoho dalších objektivů zase s jinou světelností.

Konstrukce

Pro začátečníky

Každý objektiv má jinou mechanickou stavbu, je zhotovený z jiných materiálů a tak má také každý objektiv rozdílnou odolnost. Například objektivy vyrobené z kompozitu se hodí pro ty, kdo objektivy nestřídají tak často a nehrozí žádný pád ani náraz.

Pro amatéry

Pro náročnější amatéry nebo věčné začátečníky se hodí kovový bajonet, který má o něco odolnější konstrukci. Objektivy s kovovým bajonetem mají rychlé vnitřní ostření.

Pro profesionály

Objektivy určené pro profesionální použití mají kovovou konstrukci, která odolá nárazům, prachu, vodě i občasným pádům. Jsou opatřeny velmi kvalitními optickými skly se speciální povrchovou úpravou. Světelnost zoomu činí f/2,8.

Přemýšlíte o koupi nového digitálního či klasického fotoaparátu? Vybírejte a porovnávejte z naší široké nabídky.

Rychlost ostření a stabilizace

Rychlost ostření

Setové objektivy mají obvykle pomalejší rychlost ostření než objektivy, které si později dokoupíte. Rychlost ostření je však velmi relativní a subjektivní. Zatímco sportovní či reportážní fotograf požaduje maximální rychlost ostření, pro začátečníky nebo fotografy specializující se na krajinu nebo architekturu není rychlost ostření až tak důležitým kritériem.

Vybíráte-li si objektiv podle zaostřovací vzdálenosti, určitě je dobré si také zjistit, na jakou minimální vzdálenost je objektiv schopen zaostřit:

Stabilizace

Stabilizaci můžete jednoduše vypnout a zapnout. Stabilizace je mechanismus, který eliminuje chvění fotoaparátu a tím případné rozmazání fotografie. Objektivy se zabudovaným optickým stabilizátorem bývají dražší.

Víte, co je crop faktor? Jde o koeficient, jímž je přepočítávána ohnisková vzdálenost objektivu, aby bylo možné získat údaje o skutečném zorném úhlu. Crop faktor nám říká, kolikrát je plocha snímače fotoaparátu menší než plocha full frame snímače, u něhož ke cropu nedochází.

Výměna objektivu

Přestože jde o velmi jednoduchou záležitost, je důležité provádět výměnu objektivu opatrně, abyste ho nezničili, a zároveň aby se vám do něj nedostal prach a jiné nečistoty.

 1. Nejprve sejměte krytku z těla fotoaparátu a zadní krytku objektivu.
 2. Srovnejte si montážní značku na fotoaparátu i objektivu.
 3. Objektiv sejmete tím, že stisknete a podržíte tlačítko aretace bajonetu a zároveň otočíte objektivem po směru hodinových ručiček. Nasaďte na objektiv krytku.
 4. Nový objektiv nasaďte tak, aby zaklapl do aretované polohy.

Vždy se před nasazováním nebo výměnou objektivu ujistěte, že je fotoaparát vypnutý.

Příslušenství

Paměťové karty

Brašny a pouzdra pro fotoaparáty

Stativy

Foto - Video baterie

Bateriové gripy

Pouzdra na objektivy

Stativové hlavy

Kabely k fotoaparátům

Filtry k objektivům

Krytky k objektivům

Dálkové ovládání k fotoaparátům

Nejčastější otázky

Lze na digitální fotoaparát nasadit kinofilmový objektiv?

Ano, na DSLR je možné nasadit objektiv, který je primárně určený pro kinofilmový fotoaparát. Má ale nižší zorný úhel. Snímače digitálních zrcadlovek jsou totiž menší než kinofilmové políčko.

Mají všechny objektivy stabilizátor?

Nikoliv, můžete si pořídit i objektiv bez stabilizace obrazu.

Kdy využiji širokoúhlý zoom?

Širokoúhlé zoomy využijete všude tam, kde nemáte od fotografovaného objektu dostatečný odstup, tedy například ve stísněných prostorech. Jistě ho ale využijete i při focení krajiny.

K čemu slouží redukce na objektiv?

Redukci využijete tehdy, když si vyberete objektiv, který není kompatibilní s vaší značkou fotoaparátu. Avšak většina redukcí způsobuje, že objektiv s fotoaparátem spolu vzájemně nekomunikují, proto musíte manuálně ostřit nebo clonit.